Najnowsze posty

DRUGI SKOK ROZWOJOWY - OBJAWY, UMIĘJĘTNOŚCI, ZABAWY

W drugim miesiącu życia, Twoje dziecko przechodzi przez kolejny fascynujący etap w swoim rozwoju. Ten okres, znany jako drugi skok rozwojowy, wiąże się z nabywaniem nowych umiejętności, które znacząco wpływają na percepcję świata przez malucha.

1. Jakie są objawy skoku rozwojowego

Możecie zauważyć kilka charakterystycznych objawów, które wskazują, że Wasze dziecko intensywnie się rozwija:

Zwiększona potrzeba bliskości: Może się okazać, że Wasze dziecko potrzebuje więcej Waszego czasu, uwagi i fizycznej bliskości. To naturalna reakcja na nowe doświadczenia, które mogą być dla niego przytłaczające.

Zmieniony rytm snu i karmienia: W tym okresie dziecko może częściej się budzić w nocy lub wykazywać zmniejszony apetyt. To część procesu adaptacyjnego, podczas którego organizm maluszka dostosowuje się do nowych umiejętności.

Wzmożona ilość płaczu: Skok rozwojowy może być stresujący dla niemowlęcia, co może objawiać się częstszym płaczem. To sposób, w jaki dziecko komunikuje swoje frustracje i potrzeby.

2. Jakie umiejętności nabywa dziecko?

Po przejściu przez skok rozwojowy, Wasze dziecko zyska nowe umiejętności, które są ważnym krokiem w jego rozwoju, poniżej lista czego możecie się spodziewać:

 • Motoryczne:

  • Chwytanie: Dziecko zaczyna zamykać dłoń wokół przedmiotów.
  • Kontrola głowy i tułowia: Maluch próbuje podnosić głowę i tułów, kiedy leży na brzuchu.
  • Ruchy nóg i rąk: Dziecko kopie nogami i macha rękami z większą koordynacją.
 • Poznawcze

  • Śledzenie wzrokiem: Maluch obserwuje ruchome przedmioty z zainteresowaniem.
  • Reakcja na kolory i kształty: Zainteresowanie wzorami, kolorowymi obiektami i zmieniającym się otoczeniem.

 • Społeczno-emocjonalne:

  • Uśmiech społeczny: Dziecko reaguje uśmiechem na twarze i głosy.
  • Komunikacja niewerbalna: Możesz zauważyć, że dziecko "opowiada" Ci o swoich doświadczeniach za pomocą dźwięków i grymasów.

 • Mowa i język

  • Dźwięki: Dziecko wydaje krótkie serie dźwięków typu "ah", "eh".
  • Powtarzanie dźwięków: Jeśli zachęcane, może próbować naśladować proste dźwięki.

3. Propozycje zabaw

Książeczka obrazkowa: Weź książeczkę z dużymi, kolorowymi obrazkami i pokaż je dziecku. Opowiadaj przy tym proste historie związane z obrazkami, na przykład: "Oto kotek, robi 'miau'". Dziecko w tym wieku nie będzie jeszcze odpowiadać, ale będzie zaciekawione obrazkami i Twoim głosem. Możesz także naśladować dźwięki wydawane przez przedmioty lub zwierzęta z obrazków, aby dodatkowo stymulować zmysł słuchu malucha.

Oglądanie i słuchanie - Włącz delikatną muzykę lub opowieść audio dla dzieci. Możesz również samodzielnie śpiewać kołysanki lub opowiadać proste historie. Ważne jest, aby dźwięki były spokojne i niezbyt głośne, co pomoże dziecku skupić się i rozwijać umiejętności słuchowe.

Akuku - Zakryj twarz rękoma lub pieluszką, a następnie odsłaniaj, mówiąc "a kuku!". Ta prosta zabawa pomaga dziecku rozwijać poczucie stałości obiektów i sprawia wiele radości. 

Zabawy w kąpieli - Podczas kąpieli delikatnie polewaj wodą brzuszek i nóżki dziecka, mówiąc przy tym o różnych częściach ciała: "Teraz myjemy brzuszek, teraz nóżki". To nie tylko relaksuje, ale również uczy malucha świadomości ciała.

Jakie pyszne! - Przybieraj się w różne miny i mów do dziecka, na przykład: "Mniam, mniam, jakie to pyszne!", kiedy bawicie się zabawkami. Możesz udawać, że próbujesz zjeść zabawkę, czy nawet stópkę dziecka co wywoła śmiech i zaciekawienie malucha.

.Zabawa w dotykanie: Zaproponuj dziecku różnorodne materiały do dotykania – miękka zabawka, kocyk czy pieluszka. Maluch dzięki temu rozwija wrażliwość dotykową, ucząc się różnicować różne tekstury. Możesz zainwestować na tym etapie w piłeczki z różnymi strukturami lub wypustkami.

Drugi skok rozwojowy to ważny etap, który może być wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Warto jednak pamiętać, że jest to czas intensywnego rozwoju, który otwiera przed maluchem nowy rozdział w jego poznawaniu świata. Dostosowanie się do tych zmian i wsparcie, które oferujesz, są kluczowe dla zdrowego rozwoju Twojego dziecka.

Photo by Alex Pasarelu on Unsplash

Opublikowane w: Skoki rozwojowe

Leave a comment